تبلیغات
کلاس هشتم - شیوه های صحیح مطالعه

شیوه های صحیح مطالعه


به ادامه ی مطلب مراجعه کنید

شیوه صحیح مطالعه، چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش میدهد.

2- میزان یادگیری را افزایش میدهد.

3-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می‌كند.

4- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می‌سازد.

برای داشتن مطالعه ای فعال و پویا نوشتن نكات مهم در حین خواندن ضروری است تا برای مرور مطالب، دوباره كتاب را نخوانده و در زمانی كوتاه از روی یادداشت های خود مطالب را مرور كرد.

یادداشت برداری، بخشی مهم و حساس از مطالعه است كه باید به آن توجهی خاص داشت. چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد كرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را كاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یك علت مهم فراموشی است.

پنج روش مطالعه

خواندن بدون نوشتن، خط كشیدن زیر نكات مهم، حاشیه نویسی و خلاصه نویسی، كلید برداری خلاقیت و طرح شبكه ای مغز

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصا" قبل از امتحان، بتوان از روی نوشته ها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد.

2- خط كشیدن زیر نكات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش كاملی برای مطالعه نیست چرا كه در این روش بعضی از افراد بجای آنكه تمركز و توجه بروی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم می‌گردد. حداقل روش صحیح خط كشیدن زیر نكات مهم به این صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زیر نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زیر آن را خط بكشند.

3- حاشیه نویسی: این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و خواندن كتب درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

4- خلاصه نویسی: در این روش شما مطالب را می‌خوانید و آنچه را كه درك كرده اید بصورت خلاصه به‌روی دفتری یادداشت می‌كنید كه این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می‌باشد چرا كه در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را یادداشت می‌كنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.

5- كلید برداری: كلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است. در این روش شما بعد از درك مطالب، بصورت كلیدی نكات مهم را یادداشت می‌كنید و در واقع كلمه كلیدی كوتاه ترین، راحت ترین،بهترین و پر معنی ترین كلمه ای است كه با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

شرایط مطالعه

شرایط مطالعه، مواردی هستند كه با دانستن، بكارگیری و یا فراهم نمودن آنها، می‌توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می‌آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به كار گیرید، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می‌توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز كنید و مطالعه ای فعال تر داشته باشید:

1- آغاز درست: برای موفقیت در مطالعه، باید درست آغازكنید.

2- برنامه ریزی: یكی از عوامل اصلی موفقیت، داشتن برنامه منظم است.

3- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد.

4- حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال میكند.

5- استفاده صحیح از وقت: بنیامین فرانكلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نكنید زیرا زندگی از وقت تشكیل شده است.))

6- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است.

7- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی‌در سلامتی دارد.

8 ورزش: ورزش كلید عمر طولانی است.

9- خواب كافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می‌كند.

10– درك مطلب: آنچه در حافظه بلند مدت باقی می‌ماند، یعنی مطالب است.

موضوع: تفکر و سبک زندگی هشتم، مقالات، مطالب علمی،
www.ha8tomiha.mihanblog.com

ابزار ساخت متن های متحرک

[ چهارشنبه 19 شهریور 1393 ] [ 12:10 ب.ظ ] [ عرفان نعیمی توماج ]

[ نظرات() ]